Yaşam

Derviş Zaim’in belgeseli Tavuri Amerika’ya yolculuk

Derviş Zaim’in son projesi belgesel Tavuri, Amerika’nın en prestijli belgesel ve kurgu dışı film festivallerinden biri olarak kabul edilen Doğru-Yanlış Sinema Festivali’ne seçildi. Organizasyon ABD’nin Columbia eyaletine bağlı Missouri’de düzenleniyor.

Kurgusal olmayan sinema pratiğini geliştirmeyi, öne çıkarmayı ve yaygınlaştırmayı amaçlayan festivalin 20.’si bu yıl 2-5 Mart tarihleri ​​arasında gerçekleştirilecek. Doğru-Yanlış Festivali’nin amacı, gerçekliği temsil etmede farklı olasılıkları deneyen vizyoner sinematik örnekleri sergilemektir. Yarışma bölümü bulunmayan festivalde bu yıl dünyanın dört bir yanından otuz üç uzun metraj kurmaca dışı, yaratıcı belgesel ve belgeselin gösterileceği belirtildi. Doğru-Yanlış Sinema Festivali, her yıl başta film yapımcıları ve müzisyenler olmak üzere farklı disiplinlerden sanatçıları bir araya getirmesiyle de biliniyor.

Organizasyon sırasında şehirdeki çeşitli açık ve kapalı mekanlar bir arada kullanılarak dönüştürücü yaratıcı bir enerji yaratılması amaçlanıyor.

Tavuri belgeseli konusu, türü ve yaklaşımıyla Derviş Zaim’in önceki filmlerinden ayrılıyor. Zaim, çalışmasında suç olgusuna ve suçlular dünyasına bir bakış atıyor ve Tavuri (Şeytan) lakaplı efsanevi dolandırıcı Mustafa Serttaş’ı konu alıyor. Çekimlere 2014 yılında başlandı. Mustafa Serttaş’ın Kıbrıs’ta ve Londra’da hayatını kaybetmesinin ardından ölümüne kadarki yaşamının son kesitlerini belgeselde tespit etmek mümkün oldu. Tavuri belgeseli, bir yandan toplumun süreçleri, kötülük, hata ve cezaya dair sorular sorarken, diğer yandan kurgu dışı sinemanın sınırlarını yansıtmayı amaçlıyor.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kazan Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu