Ekonomi

Bakan Nabati ‘Önlemler aldık’ dedi ve açıkladı

Bölgedeki fiyat artışına dikkat çeken Bakan Nabati, “Milletimizin hemen hemen her ferdi birlik olurken fırsatçılık yapmaya tenezzül etti. Bu durum bizim geleneklerimize uygun değil, her şeyden önce son derece yersiz bir tavırdır. Bu duruma kesinlikle göz yummayacağız.”

Bakan Nebati, “Mücbir sebepler nedeniyle mükelleflerin Mart, Mayıs ve Temmuz aylarındaki vergi dairelerine olan taksitlerini, 2023 yılı Ağustos, Ekim ve Aralık ayına erteledik. Bölgedeki vergi dairelerine olan borçları ödenebilecek.” 24 aya varan vade farksız taksit imkanı.” söz konusu.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin açıklamalarından öne çıkanlar;

Ölen vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet diliyorum. 13.5 milyon insanı etkileyen deprem. Son 100 yılın en büyük beyin sarsıntısı felaketi olarak kayıtlara geçti. Bu afet sonucunda 44.354 vatandaşımız hayatını kaybetmiştir. Sarsıntının ilk anından itibaren tüm imkanlarını seferber eden devletimiz, vatandaşların yaralarını sarmaya ve bölgeyi yeniden imar etmeye devam edecek.

AFAD’A 17 MİLYAR TL AKTARILDI

Depremde yaralanan vatandaşlarımızın yaralarını sarmak için bütçemizi ve kaynaklarımızı en etkin şekilde kullanıyoruz. Başta AFAD olmak üzere kamu ve kuruluşların acil nakit ihtiyaçlarını karşılamak için 100 milyar lira ayırdık. AFAD’a 17 milyar TL nakit transferi gerçekleştirdik.

Depremde zarar görenlere 10 bin lira, taşınanlara 15 bin lira yardım yapıyoruz. Depremde yakınlarını kaybedenlere 100 bin lira maddi yardımda bulunuyoruz. Kira yardımı 3 ila 5 bin lira arasında. Bakanlık olarak konutları 1 yıl içinde tamamlayıp tüm takviyeleri veriyoruz.

Gelen talepler hızlı bir şekilde değerlendirilerek karar verilmektedir. TOBB Liderimiz ve STK temsilcilerimizle detaylı bir toplantı yapacağız. Çabuk karar veririz.

KGF PAKETİNİ 350 MİLYAR LİRAYA ÇIKARDIK

Deprem felaketinin vatandaşlar ve iş dünyası üzerindeki etkilerine yönelik vergi düzenlemelerini hayata geçirdik. Deprem tarihinin prestijiyle 10 ilimiz için halifelik ilan ettik. Böylece bu bölgede faaliyet gösteren 671 bin aktif vergi mükellefimizin vergi borcunu ertelemiş olduk.

Salgın döneminde yürürlüğe koyduğumuz yeniden yapılanma yasalarından yararlanan vatandaşlar için ödeme süresini şubat ayından temmuz ayına kadar uzattık. Bu yıl sonuna kadar prefabrik yapı ve konteynerlerde KDV oranını yüzde 1’e indirdik. Devlet tarafından başlatılan yardım kampanyaları için nakdi ve makbuz karşılığında yapılan yardımlar matrah indirimine dahil edilir. Temmuz ayı sonuna kadar borçların yüzde 10’u taksitle ödenene kadar “borçsuz” yazısı almamızı sağladık. 250 milyar liralık KGF paketinde 100 milyar lira artırarak toplam kredi hacmimizi 350 milyar liraya çıkardık.

Bankalarımızın daha uzun vadeli kredi kullandırmasını sağladık.

İhtiyaç ve taşıt kredilerinde vadelerin dikkate alınmamasına karar verdik. Bankalarımızın daha uzun vadeli kredi kullandırmasına olanak sağladık. Deprem bölgesinde yaşayanlar için 1 Ocak 2024’e kadar kredi kartlarına uygulanan taksit sürelerini iki katına çıkarırken, taban ödeme seviyesini yüzde 20’ye düşürdük.

Tüm bunlara ek olarak firmalardan kredi kullanımı için gerekli evrakların temin edilmesini kolaylaştırdık. Merkez Bankamız, 6 Şubat – 30 Nisan 2023 tarihleri ​​arasındaki ihracat ve reeskont kredilerinin geri ödemeleri için 180 güne kadar faizsiz vade uzatımı sağlamıştır.

Doğal afet sigortası kapsamında ödeme yapmaya başladık. 8 bin 612 hasar belgesi için 1 milyar TL ödeme yapıldı ve ödemeler devam ediyor. Trafik sigortası acil durum sigortaları için prim ödemelerinde çeşitli kolaylıklar getirdik.

Yenilenemeyen poliçelerin teminatlarını 8 Mayıs 2023 tarihine kadar uzattık. Trafik sigortası poliçelerinde yenilenemeyen poliçeler için ek prim talep edilemeyeceğine karar verdik.

 

ÇİFTÇİLERİN HESAPLARINA 3,4 MİLYAR LİRA İADESİ YAPILDI

Depremin işgücü piyasasında oluşturabileceği hasar göz önünde bulundurularak bu kesintili dönemde kısa çalışma ödeneği için çalışmalar hazırlanmıştır. Doğal afet sigortası kapsamında ödeme yapmaya başladık. 1 milyar TL ödeme yapıldı ve ödemeler devam ediyor. Zelzele bölgesinde çiftçilerin hesabına 3.4 milyar TL takviye yapıldı.

Sermaye piyasalarındaki dalgalanmaların azalmasına değerli bir katkı sağladık. Milletimizin her ferdi hızla birleşirken, bir yanımız fırsatçı olmaya tenezzül etti.

FIRSATLARI BAĞLAMAYACAĞIZ

Milletimizin her ferdi hızla birleşirken, bir yanımız fırsatçı olmaya tenezzül etti. Öncelikle bu durum bizim geleneklerimize uygun değildir ve son derece uygunsuzdur. Bu duruma göz yummayacağız. Bölgenin ihyası ve imar çalışmaları kapsamında fiyatın sabitlenmesine karar vererek iş dünyasının duyarlı mensuplarına milletimiz adına teşekkür ediyorum.

Bölgenin ihyası ve imarı için var gücümüzle çalışarak, her yarayı sararak omuz omuza yürümeye devam edeceğiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kazan Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu