Haber

Trump’ın yardımcısı Mike Pence Başkanlık için yarışıyor

Donald Trump’ın başkanlığı döneminde 2017-2021 yılları arasında Başkan Yardımcılığı görevinde bulunan Mike Pence, Kasım 2024’te yapılacak Başkanlık seçimlerinde Cumhuriyetçi partiden aday olmak için başvuruda bulundu. Federal Seçim Komisyonu Pazartesi günü, adaylığını ise Çarşamba günü Iowa eyaletinde düzenlenecek bir etkinlikte yayınlayacağı bir görsel açıklamayla resmen kamuoyuna açıklayacak.

İki partili sisteme sahip olan Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) Başkanlık seçimi için Demokratlar ve Cumhuriyetçiler tarafından aday gösterilecek aday, parti içindeki ön seçim süreçlerinden sonra belirleniyor. Son kamuoyu yoklamaları, 2024 için yarışan eski Başkan Donald Trump’ın Cumhuriyetçiler arasında yüzde 53 oy aldığını gösteriyor. Pence ise bu seviyede %4 potansiyel oya sahip görünüyor.

Hristiyanlığın son derece muhafazakar evanjelik mezhebinden olan 63 yaşındaki siyasetçi, 2020 Başkanlık seçimlerinin sonuçlarına karşı çıkan Trump’ı desteklemediği için Trump’ın sert eleştirilerinin hedefi haline geldi. Seçimin ardından 6 Ocak 2021’de Trump destekçilerinin ABD Kongresi’ne düzenlediği baskın, Trump ile Pence’in arasını daha da açmış ve Pence, Trump’ın göstericileri cesaretlendirmesinin kendisini ve içerideki ailesini tehlikeye attığını söylemişti. Baskın sırasında kongre binası.

rtr / İngiltere,ET

haberdilovasi.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kazan Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu