Haber

Tgc: “Gazetecilerin Görevi Haberleriyle İktidarı Memnun Etmek Değildir”

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC), Radyo Televizyon Üst Kurulu’nun (RTÜK) Flaş Haber’e yüzde 3, program durdurmaya 3 ve Habertürk TV’ye yüzde 3 oranında verdiği para cezasına tepki gösterdi. TGC, “Vatandaş seçime giderken bilgilenmek ve tercihini yapmak için haberlere özgürce ulaşmalıdır. Gazetecilerin görevi haberleriyle iktidarı memnun etmek değildir. RTÜK, seçimlerin tartışılmasını engellemeye çalışıyor.” para cezaları ve yayın cezalarının askıya alınması ile ilgili kamu sorunları.”

RTÜK, bugünkü toplantısında Flash Haber ve Habertürk TV’ye para cezası ve uzaklaştırma cezası verdi. TGC Yönetim Kurulu da yaptığı yazılı açıklamayla RTÜK’ün verdiği cezaları eleştirdi. TGC’nin açıklaması şöyle:

“İktidarı eleştirmek yayın durdurma ve para cezası gerekçesi olmamalı. RTÜK, 2023 seçimlerinde hükümeti eleştiren televizyon kanallarına verdiği cezalarla da bir sansür kurulu işlevi görüyor. Son olarak Flash Haber’e verilen cezalar… ve Habertürk de haksız ve hukuksuz RTÜK uygulamalarıdır.RTÜK Üyesi İlhan Taşçı’nın sosyal medya paylaşımına göre, Flash Haber’e ilahiyatçı Cemil Kılıç’ın Diyanet’e yönelik eleştirileri nedeniyle oy çokluğu ile yüzde 3 para cezası ve 3 program durdurma cezası verildi. Kurum, televizyonda yaptıkları yardım kampanyasının RTÜK talimatıyla engellendiğini ifade ettikleri için yüzde 3 para cezasına çarptırıldı.

“GAZETECİLERİN GÖREVİ, HABERLERİYLE HÜKÜMETİ MEMNUN ETMEK DEĞİLDİR”

Vatandaşlar seçime giderken haber alabilmeleri ve seçimlerini yapabilmeleri için haberlere ücretsiz erişebilmelidir. Gazetecilerin görevi, haberleriyle hükümeti sevindirmek değil. RTÜK, kamu sorunlarının tartışılmasını para cezaları ve uzaklaştırmalarla engellemeye çalışıyor. RTÜK, Anayasa’ya, basın ve düşünce özgürlüğüne uygun kararlar almalı, haberin serbest dolaşımına saygı göstermeli, yazıları önceleyen para cezaları ve yayın durdurma cezalarından vazgeçmelidir.

mahmudiyehaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kazan Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu