Haber

Tayvan: Ada çevresinde 24 Çin uçağı ve 4 gemi tespit edildi

Tayvan Savunma Bakanlığı, dün akşamdan bugün sabaha kadar ada çevresinde 24 Çin askeri uçağı ve 4 savaş gemisinin görüldüğünü bildirdi.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, 4 adet J-10, 4 adet J-11, 4 adet J-16 savaş uçağı, “Y-8 ASW” tipi deniz karakol uçağı ile “CH-4” ve “BKZ-005” tipi askeri İHA’ların görevde olduğu bildirildi. Tayvan Boğazı’nda. Tarafların etki alanlarını sınırlandırdığı varsayılan hava ve deniz hattının, Tayvan’ın “Hava Savunma Kimlik Bölgesi (ADIZ)” olarak ilan ettiği bölgeden geçtiği ve uçtuğu kaydedildi.

Açıklamada, ada çevresinde tespit edilen 24 askeri uçak ve 4 savaş gemisinin elektronik takip cihazları, devriye uçakları, gemiler ve kara füze sistemleri ile takip edildiği belirtildi.

Eski ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin Ağustos 2022’deki ziyaretinin ardından Çin, Tayvan çevresinde uçak ve gemi devriyelerini artırdı ve Tayvan Boğazı’nı ayıran sözde “orta hattı” geçtiği yerlerde düzenli uçuşlar yaptı.

Adayı kendi topraklarının bir parçası olarak gören Pekin, “tek Çin ilkesi”ne vurgu yaparak, Tayvan’ın dünya ülkeleriyle bağımsız diplomatik ilişkiler kurmasına, Birleşmiş Milletler ve diğer uluslararası kuruluşlarda temsil edilmesine karşı çıkıyor ve bunu yapan ülkelerin Tayvan ile diplomatik ilişkileri kesmesi gerektiğini kabul etti.

haber-celtikci.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kazan Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu