Ekonomi

Gün Öncesi: ÜFE, Walmart, Home Depot

Yazar – Liz Moyer

Investing.com – Yatırımcılar Fed’in faiz oranları konusundaki bir sonraki atağına ait ipuçlarını beklerken pay senetleri, büyük perakende şirketlerinin yarar raporları öncesinde Pazartesi günü dalgalı bir seyir izledi.

Geçen hafta açıklanan Ekim ayı enflasyon raporu, fiyatların Haziran ayındaki tepeden indiğini gösterdi. Bu, Fed’in enflasyonu kontrol altına almak için uyguladığı agresif faiz artırımı hızını azaltmaya hazırlandığının bir işareti olabilir. Fed Başkan Yardımcısı Lael Brainard, Pazartesi günü yaptığı açıklamada faiz artırım temposunun yavaşlatılabileceğini öne sürdü.

Brainard, Bloomberg News’e verdiği demeçte “faiz artışlarında daha yavaş bir tempoya geçmek muhtemelen yakında uygun olacak.” dedi.

Bu açıklama, Brainard’ın konuşmasından önce düşüşte olan hisse senetlerinin yükselmesine yardımcı oldu.

Ekim ayı perakende satış verileri Çarşamba günü açıklanacak. Analistler, satışların yatay seyrettiği bir önceki aya göre %1 artmasını bekliyor.

Walmart’ın Home Depot ile birlikte Salı günü kar raporlarını paylaşması planlanıyor. Çarşamba günü ise onları Target (NYSE:TGT) takip edecek. Analistler birebir mağaza satışlarındaki eğilimleri izleyecek ve yöneticilerin tatil satış dönemi hakkında söylediklerini dinleyecek.

Bugün piyasaları etkileyebilecek üç gelişme:

1. Üretici fiyatları (ÜFE)

Ekim ayı üretici fiyat endeksi TSİ 16.30’da açıklanacak. Analistler çekirdek ÜFE‘nin yıllık bazda bir önceki aya göre %7,2, çekirdek ÜFE’nin ise Eylül ayına nazaran %0,3 artmasını bekliyor. Yıllık bazda ÜFE, %8,3 ile Eylül ayına kıyasla daha yavaş bir süratle artıp aylık bazda ise %0,4 yükselebilir.

2. Walmart çıkar raporu

ABD’nin en büyük perakendecisi Walmart Inc’in (NYSE:WMT), 147,6 milyar dolar gelirle 1,32 dolar pay başına yarar açıklaması bekleniyor.

3. Home Depot çıkar raporu

Ev eşyaları ve donanım perakendecisi Home Depot Inc (NYSE:HD) için beklentiler, 37,9 milyar dolar gelirle 4,12 dolar pay başına çıkar paylaşması tarafında.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kazan Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu