Haber

Etiyopya ve TPLF arasındaki silahsızlanma görüşmeleri uzatıldı

Etiyopya hükümeti ve isyancı Tigray Halk Kurtuluş Cephesi (TPLF) ortasında yürütülen silahsızlanma görüşmelerinin uzatılmasına karar verildi.

The Associated Press’in haberine göre, ay başında çatışmaların durması için imza atan taraflar, silahsızlanma ve diğer konuları görüşmek için toplandıkları Kenya’da görüşmeleri uzatma kararı aldı.

Pazartesi başlayan ve dün bitmesi planlanan müzakereler, silahsızlanma, Tigray’a temel hizmetlerin yeniden sağlanması ve insani yardımların ulaştırılması gibi konular üzerine sürüyor.

Birleşmiş Milletler ve pek çok yardım örgütü zor durumdaki halka yardım ulaştırmak için Tigray’a erişim müsaadesi bekliyor.

Müzakerelere, Afrika Birliği (AfB) ismine eski Nijerya Cumhurbaşkanı Olusegun Obasanjo ve eski Kenya Devlet Lideri Uhuru Kenyatta başkanlık ediyor.

Etiyopya hükümeti ve TPLF, 2 Kasım’da, silahsızlanma, hukuk ve düzenin iyileştirilmesi ile insani yardımın sürdürülmesi konularında anlaşmaya vardıklarını duyurmuştu.

Etiyopya’da ordu ile TPLF ortasında Kasım 2020’de başlayan çatışmalar, binlerce kişinin vefatına, yüz binlerce kişinin meskenlerini terk etmesine yol açmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kazan Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu