Ekonomi

Bakan Nebati’den bütçe sunumu

ANKARA (İGFA) – TBMM Plan ve Bütçe Kurulunda, Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın bugün yapılan 2023 yılı bütçe görüşmelerinde Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Bakanlığının bütçesine ait sunum yaptı.

Kur Muhafazalı Mevduat (KKM) ödemeleriyle ilgili bilgi veren Bakan Nebati, Hazine takviyeli hesaplarda yenileme oranı yaklaşık yüzde 70 düzeyinde olduğuna vurgu yaparak, “KKM hesaplarının toplam vadeli mevduatlar içindeki payı ise yüzde 27’dir. Vatandaşlarımızın KKM’ye destek ve teveccühleri sayesinde milli para birimimizde istikrar güçlendirilmiş ve liraya olan güven artmıştır. KKM’de bugüne kadar yaklaşık 91,6 milyar lira destek ödendi. 9 Kasım itibarıyla 2,3 milyon mudinin, yaklaşık 1,5 trilyon lira tasarrufu bu hesaplarda değerlenmektedir” dedi.

Bakan Nebati, 2023 yılı için büyüme gayesini yüzde 5 olarak açıkladı.

Cari açık konusuna da değinen Nebati, açığın güç fiyatlarındaki artıştan kaynaklandığını şöyle aktardı:

“Enerji faturası geçen yılın aynı seviyesinde kalsaydı şu an cari işlemler açığını konuşmuyor olacaktık. Enerji ve altın hariç değerlendirildiğinde cari işlemler dengesi, Ağustos ayında yıllıklandırılmış olarak 41,2 milyar dolar fazla veriyor olacaktır.”

Bu ortada Bakan Nebati, sunumunda çiftçi, esnaf ve girişimcilere yönelik olarak hayata geçirdikleri finansal dayanak düzenekleri hakkında da bilgi verdi.

Nebati, attıkları güçlü adımlarla kamu maliyesini sağlam temeller üzerine inşa ettiklerini belirterek bütçe disiplinini kalıcı hale getirirken elde ettikleri kazanımları vatandaşların hizmetine sunduklarını söyledi. Bakan Nebati, global ekonomik krizlerin, jeopolitik gerginliklerin ve salgın şartlarının yaşandığı fevkalâde durumlarda vatandaşlarımıza ve iktisada sağladıkları teşvik ve takviyelere karşın bütçe disiplininden asla taviz vermediklerini ve vermeyeceklerini kaydetti.

Nebati, bu yıl olumlu seyreden ekonomik aktiviteyle birlikte yüklü olarak gelir ve çıkarlardan alınan dolaysız vergilerin katkısıyla bütçe gelirlerinin güçlü bir artış gösterdiğini lisana getirdi.

Bakanlığının 2023 yılı toplam bütçe teklifinin 2,2 trilyon lira olduğunu aktaran Nebati, şunları kaydetti:

“Faiz hariç tutulduğunda bütçe teklifi 1,6 trilyon lira olmaktadır. Bu teklifin yaklaşık yüzde 1’ine tekabül eden 15,5 milyar lira Bakanlığımız hizmetleri için kullanılacaktır. Bakanlığımızın bütçesinin faiz hariç yaklaşık yüzde 99’luk kısmı olan 1,6 trilyon lirası ise öbür kamu yönetimlerinin hizmetlerinin finansmanı için ayrılmıştır. Bu kapsamda, Toplumsal Güvenlik Kurumuna 405 milyar lira, mahalli yönetimlere verilen hisselere 375,4 milyar lira, fon hisselerine 117,4 milyar lira, yükseköğretim kurumlarına 127,9 milyar lira, kaldırılan Köy Hizmetleri Genel Müdürlüğünün devredilen çalışanının fiyatları ile köylerin altyapısının desteklenmesi emeliyle vilayet özel yönetimlerine 6,2 milyar lira, su, kanalizasyon ve altyapı dayanaklarına yönelik 1,5 milyar lira, KİT’lere ve öteki kamu sermayeli kuruluşlara 489,9 milyar lira, ferdî emeklilik sistemi devlet katkısı ödemelerine 13,6 milyar lira, Kredi Garanti Fonuna 7 milyar lira, öteki masraflara 85 milyar lira aktarılarak kullanılacaktır. Faiz harcamaları için ayrılan kaynak fiyatı ise 565,6 milyar liradır.”

Öte yandan görüşmeler sırasında bazı CHP milletvekilleri “Nebati: Bu sistemden dar gelirliler hariç firmalar, ihracatçılar kar ediyor”, “Trafoya kedi Hazineye art kapıdan fare dadandı” yazılı dövizleri sıralarına bıraktı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kazan Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu