Haber

CNN Internaitonal: Seçimin kaderini HDP oyları belirleyecek

14 Mayıs seçimleri öncesi uluslararası kamuoyu ve medya kuruluşlarından dikkat çeken açıklamalar gelmeye devam ediyor.

ABD merkezli medya kuruluşu CNN International, Türkiye’deki seçimlere ilişkin bir yorum yayınlayarak, seçimde oy kullanacak bir seçmen grubuna odaklandı.

“HDP SEÇİMİN KADERİNİ BELİRLEYEBİLİR”

“Türkiye’deki Kürtler Erdoğan’ın siyasi kaderini belirleyebilir”başlıklı yazıda, “Türkiye’deki Kürt partisi, yaklaşan seçimlerde kazananı belirleyecek ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı 20 yıllık iktidarının dışında dengeleyecek bir rol oynayabilecek parti olarak ortaya çıktı. Türkiye Cumhurbaşkanı ve AK Parti genel başkanına yönelik en kritik gelişme, HDP’nin geçen ay kendi adayını göstermeyeceğini açıklaması üzerine birçok uzman, bu saldırının HDP’lilerce desteklendiğini düşünüyor. Erdoğan’ın ana rakibine oy vermesinin önünü açacağını söylüyor.”söylendi.

Bu durum “ironi”CNN şu şekilde yorumladı: “Son 10 yılda seçmenlerin oylarının yarısını aldığı için partiye karşı olan Erdoğan için bu bir ironi. Eski HDP lideri Selahattin Demirtaş yaklaşık 7 yıldır cezaevinde ve partinin büyük ihtimalle ölecek. Ancak partinin etkisi Türk siyasetinin gidişatını etkileyebilir” dedi.açıklamalarda bulundu.

Altı masanın cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nun HDP’yi ziyaret ettikten sonra aday göstermeme kararını açıkladığını vurgulayan CNN haberinde, “Kılıçdaroğlu, son yıllarda Erdoğan karşısına çıkacak en güçlü aday. HDP tüm gücünü ona vereceğini açıklamadı ama uzmanlar seçimin galibini bu partinin belirleyeceğini söylüyor”söylendi.

CNN, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile HDP arasındaki bağlantıyı bildirdi. “karmaşık” olarak yorumlandı. Erdoğan’ın göreve geldiği ilk yıllarda “Kürtlere”Daha fazla hak tanıdığı ve HDP ile yakın temas halinde olduğu belirtiliyor, “Ama sonra Erdoğan ile HDP arasındaki ilişkiler bozuldu”yorum yapılmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kazan Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu