Ekonomi

Yukarı yönlü riskler devam ediyor! Fed faiz oranını %5’in üzerine çıkarmalı

Ocak ayı enflasyon verilerinin ardından değerlendirmelerde bulunan ABD Merkez Bankası’nın (Fed) Cleveland Lideri Loretta Mester, enflasyondaki yukarı yönlü risklerin devam ettiğini belirterek, “Fed’in faizi yüzde 5’in üzerine çıkarması ve bu seviyede tutması gerekiyor. uzun süredir aynı seviyede.”

Mester, faiz artırımlarının resesyona neden olabileceğini de söyledi. St. Louis Fed Lideri James Bullard, Fed’in faiz artırımlarının devam eden ekonomik büyümeye rağmen enflasyondaki yavaşlamayı koruyacağını belirtirken, New York Fed Başkanı John Williams enflasyonun yüzde 2 hedefine dönmesinin birkaç yılı bulabileceğini belirterek, ” Son veriler faiz artırımını destekliyor.Yıl sonu için yüzde 5-5,5 faiz oranı makul görünüyor.”

Dallas Fed Başkanı Lorie Logan, Fed’in faiz oranlarını şu anda beklenenden daha uzun süre artırmaya hazır olması gerektiğini söyledi. Bu haftaki bilgilendirme takviminde Cuma günü imalat sanayi ve hizmetler bölümü Satın Alma Yöneticileri Endeksi (PMI) ve ikinci el konut satışları izlenirken kişisel gelir, kişisel harcamalar, yeni konut satışları ve Michigan Üniversitesi tüketici güven endeksi verileri açıklanacak. Cuma günü izledi. ABD’de piyasalar Pazartesi günü tatil nedeniyle kapalı olacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kazan Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu