Haber

Sosyal medya dolandırıcılarına operasyon: 12 şüpheli yakalandı

DİYARBAKIR ve İzmir’de, sosyal medyada oluşturdukları kariyer platformlarından iş arayanları dolandırıp paralarını alan ve kamuda iş sözü veren 12 şüpheli, ‘Paydos’ adı verilen operasyonla yakalandı. Şüphelilerin, aldıkları parayı farklı hesaplara yatırarak ve ‘türbülans’ adı verilen yöntem kullanarak saklamaya çalıştıkları ortaya çıktı.

İl Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü ekipleri, sosyal medya üzerinden dolandırılan mağdurların şikayetleri üzerine çalışma başlattı. Polisin 2 aylık takibinde dolandırıcıların mağdurlara sosyal medyada oluşturdukları kariyer platformları üzerinden ulaştıkları ve kamuda işe girdikten sonra terfi edeceklerini söyledikleri belirlendi. Diyarbakır ve İzmir’de eş zamanlı düzenlenen operasyonlarda 12 şüpheli adreslerinde yakalandı. Polis soruşturmasında şüphelilerin, dolandırdıkları kişilerden aldıkları parayı farklı hesaplara aktararak ve ‘türbülans’ adı verilen yöntem kullanarak saklamaya çalıştıkları ortaya çıktı.

Baskın yapılan evlerde yapılan aramalarda cep telefonları, SIM kartlar, hard diskler ve çok sayıda banka kartı ele geçirildi. Şüphelilerin bu şekilde elde ettikleri parayı ATM’den çektikleri de kameraya kaydedildi. Operasyonun İl Emniyet Müdürlüğü’nün başlattığı ‘Suçla Sinerjik Mücadele Projesi’ kapsamında gerçekleştirildiği belirtildi.

‘POLİSLERİMİZ VE VATANDAŞLARIMIZ EL ELE’

Asayiş Şube Müdürü Süheyl Zaim, İl Emniyet Müdürü Fatih Kaya’nın direktifleriyle ‘Suçla Sinerjik Mücadele’ projesinin başladığını belirterek, “Bu kapsamda tüm polislerimizin ve teşkilatlarımızın sloganıyla suçla ve suçluyla mücadele ediyoruz. Vatandaşlarla el ele operasyonlar yürütüyoruz. Son olarak dolandırıcılıkla mücadele kapsamında ‘Duraklat’ operasyonunu gerçekleştirdik. Birçok şüpheliyi gözaltına aldık. Dolandırıcılar, iş arayan vatandaşlarımızdan önemli mevkilerdeki tanıdıkları olduklarını söyleyerek masraf ve komisyon adı altında para istiyorlardı. İş bulma vaadiyle mağdur ediyorlardı” dedi.

Şüphelilerin emniyetteki işlemleri devam ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kazan Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu