Ekonomi

Ordu’da yetiştiriciler yeni ahır sistemini benimsedi

Ordu Valisi Tuncay Sonel, ‘Büyükbaş ve Küçükbaş Hayvancılık İşletmelerine Yatırımların Desteklenmesi’ hibe programı kapsamında Çamaş ilçesinde ahır-ahır üretim projesinden yararlanan işletmeleri ziyaret etti.

Kırsal Kalkınma Yatırımlarını Destekleme Programı kapsamında yüzde 50 hibe verilen tesisi gezen Vali Sonel, Çamaş Kaymakamı Enes Özkan, Stajyer Kaymakam Merve Kartal, Çamaş Belediye Başkanı Mahmut Ayparçası, İl Tarım ve Orman Müdürü ile birlikte Kemal Yılmaz, İlçe Tarım Müdürü Ümit Aydın. sahibi Turgut Uygun’dan bilgi aldı.

50 adet simental ineğin bulunduğu ahırda kaba yem deposu, süt soğutma tankı, yem mikseri, yem kırıcı, gübre sıyırıcısı, hayvan tırmalama ünitesi ve otomatik suluk bulunmaktadır. Vali Tuncay Sonel, 9 ahır ve 92 ahır olmak üzere 9 ahır üretimi ve 102 ahır üretimi projesinin tamamlandığını, 2014 yılında başlanan projede sahipleri olan yetiştiricilere 9.3 milyon TL hibe ödendiğini ve Çamaş Mahallesi’ndeki bu projeden yararlanan yapımcı Turgut Uygun’u tebrik etti. .

Vali Sonel, “Tarım ve Orman Bakanlığımızın Kırsal Kalkınmayı Destekleme Projesi kapsamında çiftçilerimize yönelik takviyeleri var. İlimiz genelinde 99 projeye 140 milyon ödenek ayrıldı. Böyle güzel tesisler, çok güzel bir şekilde belediyemizin desteğiyle kuruldu. değerli Tarım İl Müdürü ve Veteriner Hekim arkadaşlarımız Emeği geçenleri tebrik ederiz.Allah hayırlı bereketli olsun.Rabbim sayınızı artırsın.Çünkü hem aile ekonomisine hem de ülke ekonomisine çok değerli katkılar sağlıyor.İlçemizi tebrik ediyorum. Vali, Belediye Başkanı, tarım teşkilatı ve emeği geçen tüm arkadaşlarımız.”

Vali Sonel yaptığı konuşmada, işletmeyi gezerken çocukluk yıllarına döndüğünü belirterek, “Adana’da evimizde 4 ineğimiz vardı.

Kadın kooperatifini ziyaret etti

Vali Tuncay Sonel, Çamaş ilçesindeki Hanımeli Bayan İşletmesi Üretim ve İşletme Kooperatifini de ziyaret ederek bölgede yetişen sebze, meyve ve otlardan üretilen erişte, konserve, reçel, çemen, turşu, marmelat, kuruyemiş gibi ürünleri inceledi. Kooperatif lideri Sebile Karataş ve Kooperatif üyesi kadınlardan bilgi aldı. – ORDU

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kazan Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu