Yaşam

Ölümünden Yıllar Sonra İdam Edilen Bir İngiliz Lordunun Kafa Karıştıran Hikayesi!

İngiltere’de infaz yaygın olsa da hiçbiri Oliver Cromwell’in ilginç hikayesi gibi olmayacaktır çünkü Cromwell, ölümünden 3 yıl sonra mezarını kazarak idam edilmiştir. Peki bu adam bunu hak edecek ne yaptı?

Kaynak:https://www.rmg.co.uk/stories/topics/…

Daha önce İngiltere’de cezai infazlar görmek oldukça normaldi.

Genellikle büyük bir suç işleyen insanlar ceza olarak idam edilirdi. Ancak bu infazların hiçbiri Oliver Cromwell’inki kadar farklı olmayacak.

Oliver Cromwell’in takma adı Lord Protector’du.

Oliver Cromwell, iç savaşta Kral I. Charles’ı yendikten sonra kazandığı İngiltere, İskoçya ve İrlanda Topluluğu’nun Koruyucu Lordu olarak biliniyordu. Charles I’in ölüm fermanını imzalayanlardan biriydi.

Cromwell, 3 Eylül 1658’de 59 yaşında eceliyle öldü.

Ölümü, bir tür sıtma ve böbrek hastalığından kaynaklanıyordu. Buraya kadar her şey normal ama çok yakında işler tuhaflaşacak.

Cromwell’in oğlu Richard Parlamento’daki yerini aldı.

Ancak Richard, babası kadar başarılı değildi ve orduyla yeterince ilişkisi yoktu. Bu dönemde Parlamento ile ordu arasında çatışma çıktı ve Richard sadece 9 ayda görevden alındı.

1661’deki ölümünden çok sonra, Cromwell II. Charles tarafından yargılandı ve vatana ihanetten suçlu bulundu.

Cromwell idam cezasına çarptırılacaktı ama bir sorun vardı. Cromwell bu karardan 3 yıl önce çoktan ölmüştü!

Bulunan ilginç analiz, Cromwell’in cezalandırılmak için mezardan çıkarıldığıydı!

Cromwell mezardan çıkarıldı ve başı kesildi. Cromwell’in kafası daha sonra Westminster Hall’un hemen dışında yirmi metrelik bir mızrak içine sokuldu ve yıllarca orada kaldı.

Yıllar sonra Cromwell’in başı Wilkinson ailesine satıldı.

Wilkinson ailesi, Cromwell’in kafasını yıllarca özel bir kutuda sakladı. Cromwell’in ölümünden üç yüzyıl sonra, başı Cambridge’deki Sydney Sussex College’a bağışlandı ve bugün hala burada saklanıyor.

sultanhisarhaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kazan Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu