Ekonomi

Novo Nordisk 2,88 milyar dolarlık hisse geri alımını başlatıyor

Obezite ilacı Wegovy ve diyabet tedavisi Ozempic ile tanınan Danimarkalı ilaç şirketi Novo Nordisk, 2024 hisse geri alım programının başladığını duyurdu. Şirket, sermayesini azaltma ve hisse bazlı teşvik programlarına ilişkin yükümlülüklerini yerine getirme stratejisi kapsamında Salı günü hisse geri alımlarına başlamayı planlıyor.

Novo Nordisk’in 31 Ocak’ta duyurduğu geri alım planı, yaklaşık 2,88 milyar dolara denk gelen 20 milyar Danimarka kronuna kadar hisse alımını içeriyor. Bu hamle, şirketin 30 Ocak’ta sona eren önceki 12 aylık hisse geri alım programının tamamlanmasının ardından geldi.

Hisse geri alımının şirketin sermaye yapısının optimizasyonunu desteklemesi ve toplam hisse sayısını azaltarak hissedarlara getiri sağlaması bekleniyor. Geri alım programı, hissedarları ödüllendirmeyi ve sermayeyi aktif olarak yönetmeyi amaçlayan şirketler arasında yaygın bir uygulamadır.

Geri alım planı için kullanılan mevcut döviz kuru, 1 ABD doları için 6,9337 Danimarka kronudur. Novo Nordisk’in hisseleri New York Menkul Kıymetler Borsası’nda NYSE:NVO sembolü altında işlem görmektedir.

InvestingPro İçgörüleri

Novo Nordisk’in yakın zamanda duyurduğu hisse geri satın alma programı, hissedar getirileri ve sermaye yönetimi geçmişiyle tutarlıdır. Aşağıda InvestingPro verilerine dayanan bazı bilgiler ve şirketin finansal durumunu ve piyasa konumunu daha iyi anlamak için ipuçları yer almaktadır:

InvestingPro Data, Novo Nordisk’in 519,96 milyar dolarlık piyasa kapitalizasyonuna ve 41,97 F/K oranına işaret ederek mevcut kazançlara göre yüksek bir değerlemeye işaret ediyor. Şirketin son on iki aydaki %31,26’lık önemli gelir artışı, özellikle ilaç segmentindeki güçlü pazar performansını yansıtıyor.

InvestingPro İpuçları, Novo Nordisk’in dikkat çekici bir temettü büyümesi geçmişine sahip olduğunu, temettülerini 6 yıl üst üste artırdığını ve temettü ödemelerini 35 yıl boyunca sürdürdüğünü ortaya koyuyor. Bu, şirketin dengeli hissedar getirilerine olan bağlılığını göstermektedir. Ek olarak hisse senedi şu anda 52 haftanın en yüksek seviyesine yakın işlem görüyor ve bu da yatırımcı duyarlılığının arttığını gösteriyor.

Daha derin analiz ve daha fazla ipucu isteyen okuyucular için https://www.investing.com/pro/NVO adresinde Novo Nordisk için 23 ek InvestingPro İpucu bulunmaktadır. Bu ücretli bilgilere erişmek için 2 yıllık InvestingPro+ aboneliğinde ek %10 indirimden yararlanmak için kaydolun. SFY24veya 1 yıllık InvestingPro+ aboneliğinde ek %10 indirim için SFY241Kupon kodunu kullanın.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zeka desteğiyle oluşturulmuş, tercüme edilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kazan Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu