Haber

Kamer Genç’i anma törenine katılan CHP Genel Başkanı Özgür Özel: ‘Kamer Genç’in hikayesi cumhuriyetin hikayesidir’

Kamer Genç’i anma törenine katılan CHP Genel Başkanı Özgür Özel: “Kamer Genç’in hikayesi cumhuriyetin hikayesidir”

Kamer Genç, ölümünün 8’inci yılında mezarı başında anıldı

TUNCELİ – Eski Tunceli Milletvekili Kamer Genç, ölümünün 8’inci yılında mezarı başında anıldı. Anma törenine katılan CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Kamer Genç’in hikâyesinin cumhuriyet hikâyesi olduğunu söyledi.

Eski Tunceli Milletvekili Kamer Genç, ölümünün 8’inci yıl dönümünde Nazımiye ilçesine bağlı Ramazan köyünde mezarı başında anıldı. Anma programına CHP Genel Başkanı Özgür Özel, milletvekilleri, Genç’in eşi Sevim Genç, oğlu Seçkin Genç, belediye başkanları, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri ile vatandaşlar katıldı. Kamer Genç için bir dakikalık saygı duruşu ve duaların ardından mezarına karanfiller bırakıldı.

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Kamer Genç’i kaybettikleri günden bu yana düzenlenen tüm anma törenlerine katıldığını hatırlatarak, “Bugün 8’inci kez buradayız, aynı tarih, aynı gün, hangi makam, hangi makam olursa olsun. ne durumdayız, hangi görevdeyiz, vefatının yıl dönümünde, Allah sağlık versin yeter ki, başka bir sorun olmazsa biz buradayız. 22 Ocak’ta Veli Ağbaba, Nurettin Demir ve Sevim ablayla birlikte buradaydım. 9 yıldır geçmişte CHP Milletvekili ve CHP Grup Başkanvekili olarak buradaydım. Bugün partinin genel başkanı olarak buradayım. Böyle günlerde genel lider olarak buradayım. Tüm CHP’lilerin varlığı anlamına gelmektedir.Bugün partiye yeni katılan üyemizden 100 yıllık üyesimize kadar Kamer Genç’in ailesine ve tüm Türkiye’ye başsağlığı ve geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Tarihin en haklı ismi olan Kamer Genç’in mezarından “Bir kez daha seslenmek için buradayım” dedi.

“Kamer Genç’in hikayesi cumhuriyetin hikayesidir”

Kamer Genç’in anısına belgesel hazırlandığını ve kitap basıldığını belirten CHP Genel Başkanı Özgür Özel, “Kamer Genç’in hikayesi, cumhuriyetin hikayesidir. Tunceli’nin Nazımiye ilçesine bağlı Ramazan köyünde keçi güden bir çocuk, yanında bir hediyeyle geldi. Cumhuriyetin kaynaklarıyla hakim oldu, savcı oldu, hukuk fakültesinden mezun oldu, sonra anayasa yapılırken oradaydı, darbe anayasasına verilen görev gereği o darbe anayasasına hayır oyu veren tek kişi oydu. cumhuriyetten sonra tekrar tekrar milletvekili olmuş, sözünü esirgememiş ama görevini bilmiş, vatanına, milletine, bayrağına, vatanın bölünmez bütünlüğüne sadık kalmıştır. Bu dağlarda kendisine idam emri verildi, adım atmadı, “Geriye atmadı” dedi.

Kamer Genç’in duruşuyla kendilerine örnek olduğunu kaydeden Özel, “Bizim CHP’li milletvekilleri olarak başkanlığını yaptığım gruba her zaman söylediğim bir şey var. Kişisel olarak geri adım atabiliriz, kişisel olarak korkuyoruz, korkuyoruz. Bireysel olarak sessiz kalırız, bizzat eğiliriz ama CHP’li milletvekilleri sadece söylediklerini söylüyor.” Az konuşamazlar, bir adım geri gidemezler, bir santim eğilemezler. Çünkü biliyorlar ki, bir santim eğilsek bu millete diz çöktürecekler. Kamer Genç bireysel olarak dünyanın en cesur insanı değildi ama dünyanın en cesur insanlarının yaşadığı bu coğrafyanın temsilcisi olarak hepimizin en cesuruydu. “300 kişi onun üzerine yürürdü ve tek kelimesini geri almazdı. Tekrar kürsüye çıkıp bildiğini söylerdi” dedi.

Eşinin ülkesini ve milletini çok sevdiğini belirten Sevim Genç, “Onun doğuştan gelen tevazusu hayatı boyunca devam etti. Türkiye’nin her yerindeki insanlara yardım etti. Hiçbir ayrım yapmadı. Tüm ülke insanlarını sevgi ve saygıyla kucakladı. “

Anma töreninde konuşan Nazımiye Belediye Başkanı Cafer Kırmızıçiçek, Genç’in sözlerinin hâlâ hatırlandığını, kendisini rahmet ve minnetle andıklarını belirtti.

Konuşmaların ardından CHP Genel Başkanı Özgür Özel ilçeden ayrılarak partisinin il merkezini ziyaret etti.

Özel, ziyaretinin ardından karayoluyla Tunceli’den ayrıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kazan Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu