Sağlık

Kadınların Adet Döneminde 3 Yemek Kaşığı Kan Kaybettiği Bilgisi Sosyal Medyayı Şaşırtıyor

Regl olmak, kadın sağlığı için hayati öneme sahip olmasına rağmen yeterince dikkat etmediğimiz bir konudur. Toplum baskısı ve ‘Yazık’ sözleriyle kulaktan kulağa yayılan yanlış bilgilerin yaygın olduğu regl dönemiyle ilgili bir diğer görüş de, bir kadının regl döneminde ortalama 3 yemek kaşığı kan kaybettiği yönünde. Peki bu gerçek mi? Sizin için araştırdık ve açıkladık! ?

Kadın sağlığı için hayati öneme sahip olmasına rağmen toplum içinde tabulardan dolayı doğru düzgün konuşamadığımız adet dönemi, kulaktan kulağa pek çok yanlış bilginin yayılmasına neden oluyor.

İster regl döneminde dikkat edilmesi gereken hijyen koşulları, ister ağrıyla baş etmek için olsun, birçok kadın bu hayati bilginin farkında olmadığı için zulüm yaşayabiliyor.

Şu anda sosyal medyanın “asla kabul edemeyeceğiniz bilimsel bir gerçekliği var mı?” sorusuna verilen en bilinen cevaplardan biri kadınların adet döneminde 2-3 yemek kaşığı kan kaybetmesiydi.

Kaynak

Tahmin edebileceğiniz gibi, birçok bayan bu telaffuzun gerçekliğini sorguladı…

Bu örneklerden de görebileceğiniz gibi;

?

Çoğu kadın regl döneminde çok daha fazla kan kaybettiklerinde hemfikirdir.

?

Peki gerçek bu mu? Ünlü sağlık sitesi Healthline’ın verdiği bilgilere göre aslında ortalama bir kadın adet döneminde 30 ile 40 mililitre arasında yani 2-3 yemek kaşığı kan kaybediyor.

Tabii adet döngüsünün süresinin kişiden kişiye değiştiğini varsaymak ve bu ölçünün 60 mililitreye yani 4 yemek kaşığına kadar çıkabileceğini de eklemekte fayda var.

Kaynak

Peki neden daha fazla kan kaybediyormuşuz gibi hissediyoruz? Bunun nedeni, adet sırasında kanı ölçmenin yanı sıra mukus ve rahim dokusunu da vücuttan atmanızdır.

Eklenen dokular nedeniyle adet döneminde kan kaybını ölçmenin çok zor olduğunu görebilirsiniz.

Bu farklı realiteyi kabul edebilir misiniz? Veya aklınıza gelmeyen başka bir durum var mı?

Yorumlara git!

camelihaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kazan Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu