Ekonomi

İngiliz Ekonomisi 2024’ün Sonuna Kadar Resesyona Girme Riski Altında

İngiltere ekonomisinin 2024 sonunda resesyona girme riskinin yüzde 60 olduğu ve ülkede genel seçimlerin planlandığı bu dönemde gelir eşitsizliklerinin artabileceği bildirildi.

İngiltere’nin en eski bağımsız ekonomik araştırma enstitüsü olarak bilinen Ulusal Ekonomik ve Sosyal Araştırma Enstitüsü’nün analizine göre Brexit, Kovid-19 salgını ve Rusya-Ukrayna savaşının tetiklediği enflasyonu düşürmeye yönelik para politikasındaki sıkılaştırma İngilizleri olumsuz etkiledi. ekonomi.

Bu gelişmelerin etkisiyle İngiltere ekonomisinin bu yıl yüzde 0,4, 2024 yılında ise yüzde 0,3 büyümesi beklense de ekonomik görünüme ilişkin belirsizlikler yüksek seyrediyor.

Söz konusu belirsizliklere bağlı olarak ekonominin bu yıl sonunda daralma olasılığı yüksek olup, 2024 sonunda yüzde 60’lık bir riskle resesyona girebileceği öngörülüyor.

Ülkede enflasyonun bu yıl sonunda yüzde 5,2’ye, 2024 sonunda ise yüzde 3,9’a gerilemesi ancak 2025 yılına kadar hedeflenen yüzde 2 seviyesinin üzerinde kalması bekleniyor. şu anda yüzde 6,9, yüksek olmaya devam edecek, manşet enflasyonun beklenenden yüksek kalma olasılığını artırıyor.

İngiltere Merkez Bankası’nın politika faizini mevcut yüzde 5,25 seviyesinden yüzde 5,50’ye çıkararak faiz oranlarının zirve yapması beklenirken, düşük ekonomik büyüme ve durgun üretim nedeniyle hanehalkının kırılganlığının artabileceği öngörülüyor.

Genel seçimlerin planlandığı 2024 yılı sonuna kadar ülkedeki maaş düzeylerinin Kovid-19 öncesinin altında kalması ve gelir eşitsizliklerinin arttığı bir dönemde sandık başına gidilmesi bekleniyor.

mucur-haber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kazan Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu