Haber

Güneşten gelen nimetler

Temiz elektrik üreterek karbon salınımını azaltmak amacıyla 2020 yılında Güneş Enerjisi Santrali’nin (GES) kapasitesini 3 katına çıkaran Karşıyaka Belediyesi, toplam elektrik ihtiyacının yüzde 25’ini bu tesisten sağlıyor. Yamanlar Dağı’nın eteklerinde bulunan 1.63 MWp’lik santral, Aynı zamanda İzmir’de bir ilçe belediyesi içindeki en büyük GES olma özelliğini de taşımaktadır. Ürettiği elektrikle 2022 yılında toplam 1.166,98 tC02 emisyonunu engelleyerek çevreye değerli bir katkı sağlayan Karşıyaka Belediyesi, kapasite artışına devam etti.Elektriğini tamamen kendi üreten bir belediye olmayı hedefliyor.

HEDEF YÜZDE 100

Son zamanlarda İklim Değişikliği Direktörlüğü ve Sürdürülebilirlik Ofisi ekipleriyle birlikte Güneş Enerji Santrali’nde incelemelerde bulunan Karşıyaka Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay “Karşıyaka Belediyesi, İzmir’in en güçlü güneş enerjisi sistemine sahip ilçe belediyesidir. Karşıyaka’nın iklim değişikliğine karşı aldığı önlemlerin çok değerli bir modülü olan bu santral ile karbon salınımını azaltarak ağaçlarımızın, doğamızın, dünyamızın ve çocuklarımızın geleceğine yatırım yapıyoruz. Öte yandan hem belediye bütçesine hem de ülke ekonomisine katkı sağlıyoruz. Bu anlayışla 2030 yılı hedefimiz Belediyemizin enerji ihtiyacının yüzde 100’ünü GES’ten karşılamak.”

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kazan Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu