Haber

Finlandiya Dışişleri Bakanı: Gazze’deki sivil halka yardım çağrısı yapılmalı

Finlandiya Dışişleri Bakanı Elina Valtonen, Gazze’de yaşayan sivil halka yönelik yardım çalışmalarının koordine edilmesi gerektiğini belirterek, “Bugünkü toplantımızda en azından Gazze’deki duruma yönelik insani koridorlar ve insani yardım davetini sabırsızlıkla bekliyoruz. Gelecekte barışçıl bir çözüme güçlü destek vereceğiz.” Biz de bunu ifade etmek isteriz.” dedi.

Lüksemburg’da düzenlenen Avrupa Birliği (AB) Dışişleri Bakanları Toplantısı öncesinde açıklamalarda bulunan Valtonen, odakların hâlâ Ukrayna-Rusya savaşı üzerinde olduğunu vurguladı.

Valtonen, Orta Doğu’daki duruma rağmen Ukrayna’ya desteklerini güçlendirdiklerini ve güçlendirmeye devam edeceklerini kaydetti.

Gazze’de yaşayan sivil halka yönelik yardım çalışmalarının koordine edilmesi gerektiğini belirten Valtonen, “Bugünkü toplantıda en azından Gazze’deki duruma yönelik insani koridorlar ve insani yardım çağrısını sabırsızlıkla bekliyoruz. Elbette şunu da ifade etmek isteriz ki; Gelecek için barışçıl bir çözüme güçlü desteğimiz var.” ” söz konusu.

AB’nin sivillerin yanında yer aldığını ve İsrail ile dayanışma içinde olduğunun altını çizen Valtonen, “İsrail ile çok güçlü bir dayanışma içerisindeyiz ancak her çatışmada tüm sivillerin dikkate alınması çok önemli. Çok odaklanmalıyız. Gazze’deki insani duruma çok güçlü bir şekilde değiniyorum.” Ve bunu tüm vatandaşlar için geliştirmemiz gerekiyor.” dedi.

İsrail’in kendisini ve vatandaşlarını savunma hakkına sahip olduğunu vurgulayan Valtonen, İsrail’in bunu insani bir şekilde ve uluslararası hukuka uygun bir şekilde yapması gerektiğine dikkat çekerek, “Filistin Hamas değildir.”

Rusya-Ukrayna savaşı unutulmamalı

Estonya Dışişleri Bakanı Margus Tsahkna, Rusya-Ukrayna savaşının unutulmaması gerektiğini belirterek, Kiev’e verilen desteğin devam etmesi gerektiğinin altını çizdi.

Filistin’deki durum sorulduğunda Tsahkna, insani yardımların bölgedeki sivillere ulaşmasının çok önemli olduğunu vurguladı.

Litvanya Dışişleri Bakanı Gabrielius Landsbergis de Ukrayna’nın kendileri için öncelikli olduğuna dikkat çekerek, “Bizim için öncelikler söz konusu olduğunda asıl çatışma kesinlikle Ukrayna’dır. Burası bizim sınırımızda ve savunduğumuz ilkelerle ilgili. Bunu çözebilirsek, Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü ve bağımsızlığını garanti altına alabiliriz.” “Eğer durumu kontrol altına alabilirsek, dünyanın normale dönmeyi ve istikrara kavuşmayı bekleyebileceğini düşünüyorum.” dedi.

guneysinirajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kazan Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu