Yaşam

Eski Ekonomi Bakanı Işın Çelebi Kimdir, Kaç Yaşındadır? Işın Çelebi’nin Hayatı ve Siyasi Kariyeri

Son dönemde gündeme gelen isimlerden biri de eski Ekonomi Bakanı Işın Çelebi. Kahramanmaraş’ta yaşanan depremin ardından Halk TV’nin düzenlediği dayanışma programında yaptığı bağışla adından söz ettirdi. Birçok kişi Işın Çelebi’nin hayatını ve hangi misyonları üstlendiğini merak ediyor. Peki Işın Çelebi kimdir, kaç yaşında, nerelidir? Işın Çelebi hangi görevlerde bulundu? Detaylar içeriğimizde…

Işın Çelebi kimdir?

Işın Çelebi, 15 Ekim 1970’te Karaman ilçesinde Kamuran ve Mustafa çiftinin oğlu olarak dünyaya geldi. ODTÜ Mühendislik Fakültesi Metalurji Bölümü’nden mezun olmuştur. Daha sonra İstanbul Teknik Üniversitesi’nde aynı alanda yüksek lisans yaptı.

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde İktisat alanında yüksek lisansını tamamladıktan sonra aynı alanda doktorasını Dokuz Eylül Üniversitesi’nde tamamladı.

METAŞ’ta Devlet Planlama Teşkilatı (DPT) ekonomik planlama dairesi uzmanı, grup başkanı ve genel müdürü olarak çalıştı. Özel sektörde çeşitli pozisyonlarda çalıştıktan sonra siyasete atıldı.

Işın Çelebi; 18, 19, 20 ve 21. dönemlerde ANAP’tan İzmir Milletvekili olarak meclise girdi ve yasama çalışmalarında yer aldı.

Ayrıca Türkiye-Avrupa Topluluğu Karma Parlamento Kurulu üyesi oldu. Turgut Özal döneminde Ekonomi Bakanı olarak görev aldı. Galatasaray Spor Kulübü’nün ikinci başkanıydı.

Birçok şirkete danışmanlık yapan Işın Çelebi, 2012 yılında Sabancı Holding Yönetim Kurulu üyeliğine atanmıştır.

2021’de Galatasaray’da cumhurbaşkanlığı için aday olan Çelebi, kısa bir süre sonra adaylığından çekilme kararı aldı. Eski bakan evli ve üç çocuk babasıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kazan Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu