Haber

CHP’li Nazlıaka: Medeni Kanun’da virgülün taşınmasına izin vermeyeceğiz

CHP’li Nazlıaka: Medeni Kanun’da virgülün taşınmasına izin vermeyeceğiz

CHP Genel Başkan Vekili Aylin Nazlıaka, “Ailede eşitlikten, toplumda eşitlikten vazgeçmiyoruz. Medeni Kanun’un bırakın yeniden yazılmasını, ona yol vermeyeceğiz, virgül dahi taşımalarına izin vermeyeceğiz” dedi. Medeni Kanunu hiçe sayanlara, cumhuriyet değerlerine düşman olanlara, şeriat çağrısı yapanlara asla boyun eğmeyeceğiz.” .

CHP Genel Başkan Yardımcısı Aylin Nazlıaka, parti genel merkezinde basın toplantısı düzenledi. Hükümetin Medeni Kanun’da değişiklik yapmayı planladığını iddia eden Nazlıaka, CHP Kadın Kolları olarak Türkiye’nin 81 il ve 973 ilçesinde eş zamanlı basın açıklaması yaptıklarını belirtti. Türkiye’de kadının insan haklarının ve laikliğinin büyük tehlike altında olduğunu belirten Nazlıaka, “İktidar sürekli olarak kadınların canlarının bedelini ödeyerek elde ettiği haklara gözünü dikiyor. AKP’nin İstanbul’u fesheden yeni hedefi Sözleşme’de yer alan ve kadını şiddetten koruyan 6284 sayılı yasayı budamaya çalışan “Medeni Kanundur. Gelenek haline getirdiği torba hukuk uygulamasıyla biz kadın haklarını bir çantaya koyup çöpe atabileceğini düşünüyor. Ancak çok yanılıyor. İktidar yine algı yönetimi peşinde. Boşanmalara erkeklerin bakış açısıyla bakıyor ve boşanmış kadınlara ödenen nafakanın erkekleri mağdur ettiğini iddia ediyor.” şeklinde konuştu.

Ailede eşitlikten, toplumda eşitlikten vazgeçmediklerini belirten Nazlıaka, “Medeni Kanun’un sıfırdan yazılmasına izin vermeyeceğiz, içinde virgül bile geçmesine izin vermeyeceğiz. Asla vermeyeceğiz” dedi. Medeni hukuku hiçe sayanlara, cumhuriyetin değerlerine düşman olanlara, şeriat çağrısı yapanlara yol olsun. Hem Meclis’te hem de Meclis’te.” “Sahada direneceğiz. Örgütlü gücümüzle, kadın hareketiyle birleşerek çabayı genişleteceğiz. Medeni hukuk için ‘yeniden başla’ diyenleri siyasetten sileceğiz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kazan Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu