Haber

Çek Cumhuriyeti, İsveç’ten 2,7 milyar dolar değerinde zırhlı savaş aracı satın alacak

Çekya Savunma Bakanı Jana Cernochova, İsveçli BAE Systems Hägglunds AB firması tarafından üretilen 246 adet CV 90 zırhlı muharebe aracının satın alınmasına ilişkin anlaşmanın 2,7 milyar dolar değerinde olduğunu ve hükümet tarafından onaylandığını bildirdi.

Milli Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, ilk teslimatın 2026’da yapılıp geri kalanının 2030’da tamamlanmasının ardından İsveç tarafıyla karşılıklı imzaların atıldığı belirtildi. İsveç Savunma Bakanı Pal Jonson yaptığı açıklamada, “düşündüğüm CV 90 zırhlı muharebe aracı, Çek Cumhuriyeti için doğru seçimdi”.

Çek makamları da Alman yapımı Leopard-2 A8 tankını satın almak için Alman hükümeti ile görüşmelerde bulunacaklarını açıkladı. Çek ordusu, Sovyet dönemi T-72 tanklarının modernize edilmiş versiyonlarını kullanıyor ve Ukrayna’ya onlarca T-72 tankı verdikten sonra Almanya’dan 14 Leopard-2 A4 tankı satın almak için anlaşma imzaladı.

Çekler, 24 adet F-35 savaş uçağı satın almak için ABD ile de görüşüyor, ancak iki devlet arasında herhangi bir anlaşma yapılmadı. BAE Systems Hägglunds AB’nin internet sitesinde yer alan bilgilere göre CV 90, başta İsveç, Norveç, İsviçre, Hollanda, Finlandiya, Estonya ve Danimarka tarafından kullanılıyor.

tekman-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kazan Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu