Haber

Brüksel’de 2016 yılında meydana gelen terör saldırılarına ilişkin davanın ilk duruşması görüldü

Belçika’nın başkenti Brüksel’de 2016 yılında 32 kişinin ölümüne yol açan terör saldırılarının zanlılarının yargılanmasına başlandı.

Mahkeme binasına dönüştürülen eski NATO karargahında görülen davanın ilk duruşmasında taraflar kendilerini tanıttı, mahkeme sözcüsü heyete kendilerinden neler beklendiğini ve bundan sonraki süreci anlattı.

Yarın, iki federal yargıcın davaya ilişkin 469 sayfalık iddianameyi okumaya başlaması ve olayların kronolojisi ve ardından gelen soruşturma hakkında bilgi vermesi bekleniyor.

Sanıkların ifadelerinin 19 Aralık’ta alınması planlanıyor. Tanıklar, Noel tatilinden sonra 16 Ocak’ta dinlenecek.

Geçen hafta 36 kişilik bir halk delegasyonu seçildi. Davanın ilk duruşması 12 Eylül’de görüldü.

Duruşmalara çok sayıda mağdur ve ailelerinin katılması nedeniyle davanın Belçika’nın şimdiye kadarki en büyük davası olması bekleniyor.

22 Mart 2016’da Brüksel Havalimanı ve şehir merkezindeki Maalbeek metro istasyonuna düzenlenen bombalı saldırılarda 32 kişi öldü, 340 kişi yaralandı. Saldırıyı terör örgütü DEAŞ üstlendi.

Sanıkların, Kasım 2015’te hem Brüksel hem de Paris’te düzenlenen saldırılardan sorumlu DEAŞ birimine mensup oldukları iddia ediliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kazan Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu