Haber

Başkan Altınok: Kadına Yönelik Şiddet Yiğitlik Değil Acizliktir

Keçiören Belediyesi, 25 Kasım Bayana Yönelik Şiddete Karşı Memleketler arası Çaba Günü kapsamında ilçedeki Necip Fazıl Kısakürek Tiyatro Salonu’nda farkındalık programı düzenledi. Programda Keçiören Belediyesi Konservatuvarı Genç Tiyatro Atölyesi öğrencileri ‘şiddet türleri, şiddete dair doğru bilinen yanlışlar, çatışmayı tetikleyen unsurlar ve çatışmanın panzeri’ bahisli skeçlerle canlandırma yaptı. Skeçle eş vakti olarak Aile Terapi Merkezi uzman psikologları tarafından “Şiddetin ‘AMA’sı Olmaz” temalı farkındalık semineri verildi.

Programa Keçiören Belediye Lideri Turgut Altınok, Keçiören Kaymakamı Mehmet Akçay, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve bayanlar katıldı.

Keçiören Belediye Lideri Turgut Altınok, Keçiören’de tüm bölümlerin bir ortaya gelerek, devletin ve sivil toplum kuruluşlarının öncülüğünde şiddetle kararlı bir formda uğraş etmesi gerektiğini vurgulayarak şunları söyledi:

“Aile içi şiddette en çok bayana yönelik şiddetin olduğunu biliyoruz. Evvelce sahip olduğumuz bedeller vardı, memnunduk. Hürmet, sevgi, dostluk, arkadaşlık, samimilik ve yardımlaşma vardı. Artık irtibat, ulaşım araçları değişti, toplum farklılaştı. Toplumsal medya denen mecra aslında toplumsal olmayan bir toplum oluşturdu. Bilhassa aile birliğimize olumsuz tarafta tesir etti. Elbette ekonomik sorunlar, aile iç sorunlar, toplumsal sorunlar olabilir. Evvelden biz bize yeterdik. Masraflarımız değişti. Artık telefon paralı, telefonla konuşmak paralı, internet paralı… Bunlar da ailedeki masrafları artırdı. Ancak tüm bunlar şiddet için münasebet olamaz. Bayana yönelik şiddette daha çok erkekler üzerinde çalışmamız lazım. Burada bedelleri en çok çocuklar sonra bayanlar ödüyor. Bilhassa çocukların gözünde, kalbinde, beyninde olumsuz izler kalıyor. Bayanı dövmek yiğitlik değil, acizliktir. Münasebetlerimizde müsamahayı hâkim kılmamız lazım. ‘Öfkeyle kalkan zararla oturur’ demiş cetlerimiz. Bazen de susmak lazım. ‘Söz gümüşse sükût altındır’ denmiş. Bayan cinayetlerinin en düşük olduğu ülkelerin başında Japonya var. Japonya’da kamuoyu aylarca, ‘Japon kadının ölümde toplumun bireylerin devletin sorumluluğu nedir’ diye tartışıyor. Bizler de gerek devlet olarak gerekse sivil toplum kuruluşlarımızla birlikte bayana yönelik şiddet başta olmak üzere aile içi şiddetin nedenlerini düzgün tespit edip somut tahliller üretmeliyiz. Dinimizde cinayet en büyük günahlardan biridir. İnancı olan, inancı sağlam olan kimse cinayet işlemez. Rabbimin ayetlerindeki en büyük günahlardan biri katil olmaktır. Böylesine kıymetli günler sevgimize ve muhabbetimize vesile olsun.”

Başkan Altınok Keçiören Belediyesinin danışmanlık merkezi olan Aile Terapi Merkezi’nde 2 yılda 25 binden fazla vatandaşa fiyatsız ruhsal danışmanlık hizmeti verdiklerini de söyledi. ​

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kazan Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu