Haber

Avrupa basını acı içinde: “Çok ezici”

14 Mayıs 2023 tarihinde yapılan Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili seçimleri uluslararası basında geniş yer buldu. Özellikle Avrupa basını seçim sonuçlarından büyük zarar görürken, söz konusu durum haberlerde kullanılan ifadelere yansıdı. Bu bağlamda Alman Die Welt gazetesinde, “Çok ezici.” söylendi.

ERDOĞAN’A TASARRUF GÖZÜYLE BAKIYOR

Alman Die Welt gazetesi yazarı Deniz Yücel, 14 Mayıs 2023 seçimlerine ilişkin değerlendirmelerinde üzüntüsünü gizleyemedi. Erdoğan’ın ikinci favori olduğunu kaydeden Yücel, “Korkunç hükümet bilançosuna rağmen Türklerin çoğu onu kurtarıcı olarak görüyor gibi görünüyor” dedi. söz konusu. Öte yandan yine Almanya merkezli olarak yayın yapan FAZ’da “Cumhurbaşkanı Erdoğan meclis çoğunluğu ile ikinci turda avantaj elde ediyor. İkinci turda birçok seçmen, mecliste çoğunluğu sağlayamayan adaya oy vermek yerine istikrarı seçebilir.” ifadeleri kullandı.

“OGAN SEÇMENİ ERDOĞAN’I TERCİH ETTİ”

Türkiye’de yapılan Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekilliği seçimlerinin yankı bulduğu bir diğer ülke de Fransa oldu. Fransa merkezli yayın kuruluşu France24, Erdoğan’ın seçimi ikinci turda kazanmasının beklendiğini belirtti. Öte yandan France24 üzerine “Oğan seçmeni Erdoğan’ı tercih ediyor.” ve “Erdoğan meclis çoğunluğunu kazandı.” açıklamaları da yer aldı.

TUR 2’NİN FAVORİ ERDOĞAN

İsviçre medyası Türkiye’deki seçim sonuçlarına kayıtsız kalmadı. NZZ’de, “Erdoğan, ikinci turda açık ara favori aday.” Erdoğan’ın 26 milyon Türk’ün güvenini kazandığı da belirtildi. Medya kuruluşunda konuyla ilgili olarak, “Erdoğan ülke genelinde en iyi sonuçları deprem bölgesinde aldı.” de söylendi.

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kazan Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu