İş

Antakya TSO Başkanı Yavuz: En büyük sorunumuz işgücü

Antakya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ahmet Bünyamin Yavuz bölgedeki son durumu Haber7’ye anlattı.

Antakya’nın yüzde 92’sinin yıkıldığını hatırlatan Yavuz, bir yandan enkaz kaldırma çalışmalarının sona erdiğini, bir yandan da kalıcı konutların temellerinin atıldığını belirtti.

Üretim noktası hakkında bilgi veren Yavuz, üretim kapasitesinin yüzde 50’ye çıktığını belirtti.

“600 BİN KİŞİ GÖÇ ETTİ, İSTİHDAM SORUNUZ VAR”

Antakya’nın en fazla yıkıma uğrayan illerden biri olduğunun altını çizen Yavuz, bölgenin yüzde 92’sinin yıkıldığını, enkaz kaldırma çalışmalarının ise devam ettiğini belirtti.

Antakya’nın kalkınmasının yeniden planlanması gerektiğine işaret eden Yavuz, kalıcı konutların temellerinin atılmaya başlandığını ifade etti. “Hükümetimize teşekkür ediyoruz” dedi. Bölgeden 600 bin kişinin göç ettiğini belirten Yavuz, göçün başlamasında kalıcı konutların öneminin altını çizdi.

Bölgedeki göçün nitelikli iş gücü sorununa yol açtığını belirten Yavuz, iş insanlarının ve esnafın başka illerde iş yaptığına dikkat çekti.

Kalıcı konutların teslim edilmeye başlanmasıyla iş insanları ve esnafın bölgeye döneceğini vurgulayan Yavuz, kalıcı konut üretiminin daha da hızlandırılması gerektiğini ifade etti.

“ÜRETİM KAPASİTEMİZİ YÜZDE 50’YE ÇIKARDIK”

“En büyük şansımız Organize Sanayi Bölgesi’nin depremde ciddi hasar görmemesi”Yavuz, OSB’deki işletmelerin yüzde 90’ının üretime devam ettiğini ve yüzde 50 üretim kapasitesiyle faaliyet gösterdiğini belirtti.

Yavuz, Antakya’nın özel teşviklerle cazibe merkezi haline getirilmesi gerektiğini belirtti. “Bölgeye nitelikli personel getirebilmemiz için vergi yükünün kaldırılmasını ve işçilere ek teşvikler verilmesini istiyoruz. İşgücünün bölgeye çekilmesi için daha fazla teşvike ihtiyacımız var.”dedi.

Depremlerde Küçük Sanayi Sitesinin yüzde 80’inin yıkıldığını hatırlatan Yavuz, sanayi sitesindeki esnafın yeterli düzeyde olmasa da iş yapmaya başladığını belirtti.

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kazan Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu