Haber

AGİT: Ukrayna savaşı insan kaçakçılığını artırıyor

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Genel Sekreteri Helga Maria Schmid, Alman gazetesi Welt’e Röportajında ​​Ukrayna savaşının ülkeler arasındaki insan kaçakçılığında büyük artışa neden olduğunu söyledi. Savaşın başlangıcından bu yana internette Ukraynalı kadın ve çocuklarla ilgili cinsellik ve pornografik görsel aramalarının dünya çapında yüzde 600 arttığını belirten Schmid, “Savaştan bu yana hamile kadın kaçakçılığı da muazzam bir artış gösterdi” dedi.

Cinsel suç mağdurlarının saçma sapan vaatlerle kandırıldığını belirten Schmid, savaştan kaçanların gittikleri ülkelerdeki konutlarında cinsel istismara maruz kaldıklarını ya da artık sınırlarda insan tacirlerinin eline geçtiklerini vurguladı. AGİT Genel Sekreteri, bu olayların birçoğunda organize suç çetelerinin yer aldığına dikkati çekerek, “Bu acımasız suçlular, yardıma muhtaç, para kazanmak zorunda olan, gittikleri ülkenin dilini bilmeyen insanlarla örtüşüyor. ve savaşın travmasına uğrayanlar.”


Ukraynalı sığınmacılar, Ukrayna sınırına yakın bir Polonya şehri olan Przemysl istasyonunda toplandı – (20.12.2022)Fotoğraf: Dominika Zarzycka/ZUMA/IMAGO

Yılda 25 milyondan fazla insan kaçakçılığı kurbanı

Alman diplomat Helga Maria Schmid, ülkeler arasında insan kaçakçılığında büyük bir artış olduğunu vurgulayarak, “Yılda 25 ila 27 milyon arasında kişinin mağdur edildiğiyle yola çıkıyoruz. Ancak maalesef bunlardan ancak 10 bini suça konu olabiliyor. Cezadan muaftırlar” dedi.

İnsan kaçakçılığından elde edilen yıllık gelirin son 15 yılda 5 kat artarak 150 milyar dolara ulaştığını belirten Schmid, “İnsan kaçakçılığı yapan bir ülke olsaydı ekonomik güç olarak dünyanın en büyük 55. ülkesi olurdu” dedi. Helga Maria Schmid, insan ticareti mağdurlarının cinsel tacize uğramanın yanı sıra kabahatlere, dilenmeye ve geçersiz evliliklere zorlandığından bahsetti.

KNA / ET,HS

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kazan Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu