Yaşam

AB’de Deneyimli Ebeler Mesleki Deneyimlerini Öğrencilerle Paylaştı

Ege Üniversitesi (AB) Ebelik Topluluğu (EGEBET) öğrencileri tarafından “Deneyimli Ebeler Deneyimlerini Paylaşıyor” etkinliği düzenlendi. Etkinliğe konuşmacı olarak katılan Emekli Ebe Zeynep Cihan Kurt ile İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Doğum Ebesi Emine Tülbür Sarı, ebelik öğrencileriyle bir araya gelerek meslek hakkında bilgi alışverişinde bulundu.

Programın açılışında bir konuşma yapan EÜ Sağlık Bilimleri Fakültesi Ebelik Bölüm Başkan Yardımcısı ve EGEBET Toplum Danışmanı Doç. Dr. Ummahan Yücel, ebeliğin 180 yıllık uzun geçmişine vurgu yaptı. Doç. Yücel, “Ebelik mesleğinin köklü tarihini ortaya çıkarmak amacıyla bu yıl Cumhuriyetimizin 100. yılında 1. Uluslararası ve Ulusal Ebelik Tarihi Kongresini ilk kez yüz yüze gerçekleştireceğiz. 22-24 Kasım 2023 tarihlerinde Türkiye’de. Katılımcılarımızı şimdiden düzenleyeceğimiz bu uluslararası kongreye davet ediyorum.”

Programda 1983 yılında Sağlık Meslek Yüksek Okulu Ebelik Bölümü’nden mezun olmuştur ve halen EÜ Sağlık Bilimleri Fakültesi Ebelik Bölüm Başkanlığı görevini sürdürmektedir. Dr. Neriman Soğukpınar, ebelik yıllarını ve mesleğindeki deneyimlerini katılımcılarla paylaştı. Etkinliğe katılan ebeler Zeynep Cihan Kurt ve Emine Tülbür Sarı, geçmişten günümüze gelişerek devam eden ebelik hizmetlerine ilişkin mesleki deneyimlerini ve deneyimlerini Ege Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Ebelik Bölümü öğrencilerine aktardı. Deneyimli ebeler doğum sırasında ebelerin değerine değinirken, normal doğum sırasında izledikleri yolları ve meslekte karşılaştıkları zorlukları öğrencilerle paylaşarak genç ebe adaylarına profesyonel tavsiyelerde bulundular. Emekli Ebe Zeynep Cihan Kurt’un doğumunu yaptığı Sağlık Bilimleri Fakültesi Ebelik Anabilim Dalı mezunu ebe Melisa Yılmaz ile Tıp Fakültesi 2. sınıf öğrencisi Cansu Korkmaz’ın doğum yapması tüm katılımcılara hoş bir sürpriz oldu. , etkinliğe konuk oldu.

Etkinliğin sonunda Doç. Dr. Ummahan Yücel ve EGEBET Yönetim Kurulu Üyesi Öğrenci Ebe Meryem Demir, konuşmacılara teşekkür belgelerini takdim etti.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

dursunbeyajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kazan Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu