Ekonomi

ABD’den Suriye’ye deprem yardımı muafiyeti

ABD Hazine Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Office of Foreign Assets Control (OFAC) tarafından Suriye için deprem yardımı ile ilgili tüm işlemlere izin veren genel bir lisans verildiği duyuruldu.

Açıklamada, genel ruhsatla birlikte Suriye Yaptırımlar Yönetmeliği ile yasaklanan depremle mücadele ile ilgili tüm işlemler için 180 gün muafiyet sağlanacağı belirtildi.

Açıklamada, ABD yaptırım programlarının meşru insani yardımı hedef almadığı, sağlanan muafiyetin ABD’nin devam eden deprem krizinde Suriye halkına destek verme taahhüdünü yansıttığı belirtildi.

Açıklamada, “Yaptırımların hafifletilmesi, Esad rejiminin uzun süredir devam eden yapısal zorluklarını ve acımasız taktiklerini tek başına tersine çeviremezken, bu felaketin ardından ihtiyaç duyulan hayat kurtarıcı yardımı engellememesini de sağlayamaz” denildi.

“Durum izlenmeye devam edecek”

Bakanlıktan yapılan açıklamada, Suriye’deki durumun izlenmeye devam edileceği kaydedildi.

ABD Hazine Müsteşar Yardımcısı Wally Adeyemo konuyla ilgili yaptığı açıklamada, yıkıcı depremler sonrasında yaşanan trajik can ve mal kaybından dolayı Türkiye ve Suriye halkına taziyelerini iletti.

Adeyemo, “Uluslararası müttefikler ve insani yardım ortakları, etkilenenlere yardım etmek için seferber olurken, ABD’nin Suriye’deki yaptırımlarının Suriye halkının hayatını kurtarma çabalarını engellemeyeceğini açıkça belirtmek istiyorum.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kazan Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu